[SIGPLUS_EXCEPTION_SOURCE] Image source is expected to be a full URL or a path relative to the image base folder specified in the back-end but discommps is neither a URL nor a relative path to an existing file or folder.

19-22.06.2014 - Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Saunamistrzów - Termy Rzymskie Czeladź

Otwarcie mistrzostw miało miejsce o godzinie 9:00 w sali konferencyjnej w Pałacu Saturna. Było to oficjalne otwarcie Mistrzostw dla Zawodników. Poza Zawodnikami, byli tam również przedstawiciele obiektów, media i Patroni. Na tym spotkaniu omówiono podstawowe założenia, które przyświecały organizacji Mistrzostw. Po krótkiej prezentacji Patronów głos zabrał przewodniczący Jury, Pan Gerhard Ten Hove.  Dowiedzieliśmy się od Niego jakie są zasady głosowania, na co Jury będzie zwracać głównie uwagę, za jakie niedociągnięcia zabierane będą punkty, lecz najważniejsze były słowa, że wszystko sprowadza się do 15 minut, jakie mają do wykorzystania saunamajstrzy. Od momentu gdy drzwi się zamkną każdy z nich ma równe szanse. Jury to też gość, który chce być na jak najlepszym seansie.

Termy Rzymskie już po raz kolejny pokazały, że na organizacji dużych imprez się znają i są w tym naprawdę dobrzy. Wszystko było dopięte na ostatni guzik. Włożono w to wiele pracy. W saunie Saturna zainstalowano nowe nagłośnienie, była kamera, dzięki której Ci którzy nie weszli na seans, mogli go obejrzeć na sali w telewizorze. Jury było świetnie przeszkolone i miało jasne zasady do głosowania. Dźwiękowcy stanęli na wysokości zadania i dzięki nim impreza odbyła się praktycznie bez wpadek sprzętowych.

Niespodzianką były też równolegle przeprowadzane zawody o puchar publiczności. Były to zawody, nie związane z Mistrzostwami, był to ukłon w stronę publiczności, która mogła mieć swoje dodatkowe seanse, ze swoim systemem głosowania za pomocą kubka. Puchar zdobył Łukasz Stajno z Aquadromu, który na sam koniec powtórzył swój zwycięski rytuał. Gratulujemy.

O godzinie 10:00 miało miejsce oficjalne otwarcie dla wszystkich gości. O 10:15 miał się odbyć pierwszy seans zawodnika z węgier – Csaba Egri. Niestety zawodnik ten nie zjawił się na mistrzostwach i seans ten  był odwołany. Wszystkie kolejne już się odbyły

 

 

Kwalifikacje dzień drugi

Diana Dombo - Węgry - "All that jazz"

Jak nazwa wskazuje, seans ten odbył się przy muzyce Jazzowej. Podkład  był raczej wolny i takim słowem można też opisać samo show. Diana była bardzo zestresowana co widać było cały czas w jej ruchach i na twarzy. W trakcie seansu ręcznik jej wypadł i poleciał w publiczność, za co Jury pewnie odjęło jakieś punkty. Show było raczej słabe, mało technik i słaba temperatura. 

 

Sabine Quaschning - Niemcy - "The Amazon"

Użyte zapachy to: Pomarańcza, Zioła, mięta z pieprzem.

Seans zaczyna się przy dźwiękach spokojnej muzyki, podczas której Sabine pokazuje wszystkim święcący lód w pojemniku (w środku były ukryte światełka fluorescencyjne). Cały lód wylądował na kamieniach i Show się zaczęło. Sabine pokazała wiele technik machania. Machała ręcznikiem, wachlarzem, nawet użyła swojej peleryny, którą miała ubrana jako amazonka. Peleryna była cała czarna i wyglądało to naprawdę widowiskowo.  Poza tym użyła bardzo ciekawego triku z wachlarzem – miał przymocowane uchwyty na środku i Sabine mogła go trzymać jak dawni żołnierze trzymali tarczę i używając tak trzymanego wachlarza poruszała nim i rozprowadzała ciepło. Bardzo mi się to podobało. Seans ten, charakteryzował się również, wręcz idealnym zgraniem muzyki z saunamistrzynią. Jeśli dodamy do tego atmosferę wesołości i niegasnący uśmiech Sabine, to otrzymujemy naprawdę przyjemny i relaksacyjny seans. Jedynym co nie do końca mogło się podobać, to to, że temperatura nie była zbyt wysoka i wielu odczuwało niedosyt po jego zakończeniu.

 Mateusz Kupiński - Polska - Nemo - "Szalony Jimmy"

Mateusz na początku zaliczył małą wpadkę, którą na pewno zauważyli Jury. Otóż przy przedstawianiu się po Angielsku próbował czytać z ukrytej kartki i naprawdę wyszło mu to źle, na szczęście robił to na tyle sympatycznie, że wszyscy obrócili to w żart.

Show składało się z trzech części inspirowanych filmem „Maska”. Tak jak główna postać z tego filmu Mateusz na początku był skromnym biurokratą, który stara się przepracować kolejny dzień w pracy. Jednak znajduje maskę i po jej założeniu staje się postacią w masce co rozpoczyna część drugą, na końcu tak jak postać z filmu, Maska jest na imprezie o klimatach Meksykańskich i tam daje niezłe Show pokazując swoją osobowość i charakter. Mieliśmy pokaz wielu technik, wszystkie były wykonane poprawnie i mogły się podobać. Była to bardzo dobra robota saunamajsterska. Publiczność była bardzo ożywiona, w zamian dostaliśmy naprawdę mocne podmuchy i wysoką temperaturę. Był to bardzo dobry seans.

 

Przemysław Półtorak - Polska - Terma Białka - "Seans o tematyce wojennej"

Użyte zapachy: Rabarbar, Cytryna.

Przemek miał to nieszczęście, że przydarzyła mu się jedyna tego dnia awaria nagłośnienia. Trzeba było przerwać seans zanim się zaczął. Jednak po kilku minutach awaria została usunięta i mogliśmy zacząć show. Jak na tematykę wojenną przystało, saunamistrz był ubrany po wojskowemu, z bojówkami na nogach i przepaską z naboi. Muzyka z gry Battlefield w wersji Dub Step. Bardzo dużo się działo podczas tych 15 minut. Był to pokaz bardzo szybki i energiczny. Przemek używał Ręczników, wachlarzy i liści. Duże podziękowania dostał za to, że w połowie seansu, zanurzył cały ręcznik w wiadrze z wodą i ociekającym ręcznikiem zaczął machać w stronę publiczności, co powodowało ulgę, a dodatkowo w tym oświetleniu bardzo ciekawie wyglądała mgiełka wodna tworząca się po każdym machnięciu. Przed samym końcem Przemek rzucał lodem o sufit, co pozwoliło nam przetrzymać do końca seansu.

 Adrianna Kacała - Polska - Aquadrom - "Candy girl"

Użyte zapachy: Zapachy lizaków i cukierków.

Na początku zostaliśmy poczęstowani zmrożonymi lizakami (jakkolwiek to brzmi tak właśnie było – lizaki były w lodzie). Adrianna pokazała wiele technik, widać że uczy się ich od niedawna, bo technicznie są one jeszcze do dopracowania. Dodatkowo pod koniec Adrianna wyraźnie opadła z sił, co dało się zauważyć. Muzyka była dobrze dobrana do Show i do wybranego kostiumu. Na tym seansie nie można było narzekać na brak wysokiej temperatury. Adrianna w odpowiednim momencie wlała na kamienie całe wiaderko i rozprowadziła uwolnione ciepło po obiekcie. W pewnym momencie zgasło światło i Candy Girl przeobraziła się w diabełka. Mimo braku kondycji i niedociągnięć technicznych, był to udany seans.

 

 Rene Kowatsch - Niemcy - "The Shaman"

Był to jeden z ciekawszych seansów tego dnia. Muzyka z kostiumem dobrana była niemalże perfekcyjnie. Koordynacja ruchów z muzyką również. Rene naprawdę dobrze się do niego przygotował. W pierwszej części zaklinał pogodę, ruchy były delikatne i przeprowadzane w wyjątkowych skupieniu. Aż w końcu spadł deszcz. Dźwięki burzy w głośnikach, deszcz, a Rene moczy prawdopodobnie brzozowe witki w wiadrze z wodą i umiejętnie skrapla wodą kamienie, przy dźwiękach padającego deszczu i burzy miało się wrażenie, że w saunie deszcz naprawdę pada. Seans ten był spokojny, ale bardzo widowiskowy. Publiczność była bardzo zadowolona, czego dała wyraz podczas oklasków.

 Zsolti Szolari - Wegry - "Charlie Chaplin in the sauna"

Bardzo komiczny seans. Zsolt przebrany za Charliego Chaplina. Na początku chciał polewać kamienie chochelką wielkości łyżki do herbaty. Co kawałek zaliczał jakieś planowane śmieszne wpadki i zaczepiał publiczność. Jeśli chodzi o show i relaks to wiele osób było naprawdę zadowolonych. Jeśli chodzi o technikę to już było gorzej. Było jej mało i nieciekawa. Widać było, że nie nad tym chciał się skupiać saunamistrz, na czym ucierpiała też temperatura. 

 

 Marcin Wardzała - Polska - Wrocławskie Centrum SPA - "Droga do piekła"

Najdziwniejszy seans tego dnia. Marcin wybrał muzykę, która miała duży potencjał. Przy dźwiękach Highway To Hell, saunamistrz rozprowadzał powietrze po saunie, wszystko było by dobrze, gdyby Marcin zaplanował jakieś przerwy dla Siebie, na jakieś polewanie lub zmianę ręczników. Niestety przy tak żywej muzyce szybko opadł z sił i widać było, że mogą być problemy, by dotarł do końca. Niestety nie udało się, na minutę przed końcem odłożył ręczniki i zaczął tańczyć w rytm muzyki, a i to przychodziło mu ciężko – taki był wyczerpany. Mimo tego wszystkiego, seans przeprowadzony był przy bardzo sympatycznej atmosferze, przy dobrej muzyce i wysokiej temperaturze. Publiczność wyszła raczej zadowolona.

 Łukasz Dłużniewski - Polska - SKY Fitness Academy - "Przyczajony mistrz, ukryty ręcznik"

Był to zdecydowanie najlepszy seans tego dnia. Łukasz przeniósł nas w czasy dawnych Chin. Miał perfekcyjnie dobrany strój i muzykę. Jego ruchy były idealnie skomponowane z muzyką. Wszystkie przejścia były płynne i przemyślane. Zdawało się, że nic nie zostawił przypadkowi. Wydawało się, że wykonuje ruchy Tai Chi, takie było jego skupienie i perfekcja. Łukasz jest mistrzem w machaniu wachlarzem i ręcznikiem. Jego pokaz machania ręcznikiem wzbudził powszechny entuzjazm i burzę oklasków. Pomysł na wybór tematu był wyjątkowo udany, a wykonanie perfekcyjnie. Pozostaje pogratulować.

 

 Tomasz Księżycki - Polska - SPA Zakrzówek - "Ogień na ringu"

Do sauny wszedł  bokser wraz z trenerem. Odbyły się trzy rundy meczu bokserskiego, każdy gong powodował zapowiedź kolejnej rundy. Piękne Ring Girls pokazywały, która to jest runda – jak na prawdziwym meczu bokserskim. Tomasz jest początkującym saunamistrzem. Jego umiejętności są już na dużym poziomie, posługuje się już wieloma technikami. Wszystkie wymagają jeszcze dopracowania, ale ten saunamistrz może mieć przed sobą świetlaną przyszłość. 

 Daniel Bułka - Polska - Termy Rzymskie - "Herkules"

Daniel jako reprezentant gospodarzy i wice mistrz z poprzedniego roku miał przed sobą ciężkie zadanie. Musiał sprostać poprzeczce, którą postawili poprzednicy. Na szczęście udało mu się tego dokonać. Jego seans był ciekawy, zawierał elementy gry teatralnej i bardzo dużo ciekawych technik machania ręcznikiem, wykonanych bardzo dobrze technicznie. Daniel był tego dnia mistrzem w opanowaniu wachlarza. Nikt tego dnia nie pokazał tak dobrej techniki z jego wykorzystaniem, nie zdawałem sobie sprawy, że można takie rzeczy wyprawiać. Było bardzo dynamicznie i widowiskowo. Obawialiśmy się, że ktoś z publiczności nim oberwie, ale nie tym razem, nie w rękach Daniela. Był to najlepszy wachlarz jaki do tej pory miałem okazję oglądać. Mistrzostwo. Saunamistrz zaczął swój seans będąc przykutym do ściany. Oswobodził się krzycząc „jestem Herkuleeees”. Podczas seansu walczył z dzikimi zwierzętami (prawdopodobnie z lwami), musiał walczyć nawet o wachlarze, jednak jak tylko je zdobył, to zaczął panować w saunie. Na piec poleciały 4 kubły wody. Temperatura podniosła się bardzo szybko a ciepło zostało umiejętnie rozprowadzone, w sposób bardzo widowiskowy. Na końcu nasz Herkules przyozdobił się w wieniec laurowy i pelerynę, następnie już jako król, dokończył seans.

 

 Felix Reschke - Niemcy - "Let me entertain you"

Użyte zapachy: Lawenda, Pomarańcza, Mięta z pieprzem.

Reprezentant Satamy pokazał się z bardzo dobrej strony. Ubrany w biały garnitur wszedł do sauny i dosłownie zawładnął publicznością, a zwłaszcza częścią kobiecą. Jak wszyscy z Satamy, Felix dysponuje dobrą techniką, szkoda tylko, ze tym razem skupił się raczej na zabawianiu publiczności. Show dzięki temu było bardzo dobre, ale zabrakło elementów podstawowej pracy saunamistrza. Felix praktycznie używał tylko jednego ręcznika i skupiał się na uwodzeniu kobiet z publiczności. Oczywiście się mu to udało, co wywnioskować można z owacji końcowych.

 Zbyszek Owczarek - Polska - SKY Fitness Academy - "Khal Drogo"

Muzykę i przebranie Zbyszek zaczerpnął z książki i filmu pod tym samy tytułem „Gra o tron”. Saunamistrz opowiedział historię o Khalu Drogo, który zdobył wielką władzę na stepach, a na końcu przeistoczył się w smoka. Mieliśmy okazję podziwiać naprawdę wielkie umiejętności saunamistrzowskie. Wiele bardzo dobrych i widowiskowych technik. Bardzo dobra muzyka i przebranie, które na pewno przysłużyło się do zdobytych punktów u Jury. W pewnym momencie jego ręcznik zahaczył o kant pieca. Pamiętając o tych wszystkich restrykcjach mam nadzieje, że nie uciekły mu za to żadne punkty. Moim zdaniem, Zbyszek powinien znaleźć się w finale i powalczyć o główną nagrodę.

 

 Iza Krupa - Polska - Termy Rzymskie - Byłeś serca biciem

Użyte zapachy: cytryna, śliwowica, kokos

Iza zapowiedziała, że ten seans to historia jej życia i wszystko w nim zawarte płynie z jej serca. Show podzielone było na trzy części. W pierwszej Iza ubrana była biało, co ma sugerować niewinność, tanecznym krokiem przemierzała saunę i rozprowadzała ciepło. W drugiej części ubrana było już na czarno jak gimnastyczka artystyczna. Mieliśmy pokaz tańca przy jednoczesnym machaniu szarfami. Część ta miała symbolizować zagubienie. W ostatniej części Iza przebrana była za góralkę i przy dźwiękach Brathanków, mieliśmy pokaz tańca góralskiego i w ten sposób dotarliśmy do końca seansu. Etap ten miał symbolizować wolność i swobodę, Iza może w końcu robić to co chce i w czym się dobrze czuje.           

 Damian Rurarz - Polska - Hotel Binkowski - "Infinity combat"

Niestety nasz wysłannik nie dostał się na seans tego zawodnika.

 

 Paweł Gimza - Polska - Fittness Academy Kraków - "Football aufguss"

Paweł wystąpił w roli piłkarza. Grał w piłkę w saunie i rozprowadzał powietrze w rytm piosenki Shakiry Waka Waka. Machanie było skuteczne. Paweł zdobył publiczność swoim pokazem przekazując mnóstwo pozytywnej energii. Wszyscy w saunie klaskali i śpiewali. Publiczność wykonała także meksykańską falę. Przy wyjściu z sauny Paweł otrzymał mnóstwo gratulacji i podziekowań.

Użyte zapachy: pomarańcza, cytryna, kiwi.

Iza Żołądź - Polska - SKY Fittness Academy - "Pozytywka"

Iza świetnie prezentowała się w saunie w krótkiej spódniczce i topie. Pokazała bardzo dobrą technikę machania ręcznikiem. 

W pewnym momencie w trakcie seansu włączone zostało światło ultrafioletowe i Iza zaświeciła gałęziami drzew wymalowanymi na plecach, ramionach i dekolcie. Efekt był fantastyczny. Rysunki były namalowane w ten sposób, że przed włączeniem ultrafioletu były niewidoczne. Moją szczególną uwagę w trakcie seansu Izy zwróciło rewelacyjne zgranie ruchu z muzyką.

Użyte zapachy: pistacja, orchidea z czarną ziemią, rokitnik.

 

 

 Janina Lindner - Niemcy - "Agent J."

Janina wcieliła się w rolę tajnego agenta. Na początku seansu zadzwonił jej telefon. Odebrała go i usłyszała wiadomość:

"Can you see the people around you?

One of them is freezing.

You have 11 minutes to find the solution."

Był to świetny początek. Rozwiązaniem problemu było wylanie dużej ilości wody na piec. Było gorąco. Na seansie Janiny oglądaliśmy więcej gry aktorskiej, a mniej machania ręcznikiem, niż na seansach poprzedników. Mam wrażenie, że jest to charakterystyczna cecha pokazów niemieckich saunamistrzów.

Użyte zapacchy: bardzo naturalnie pachnąca pomarańcza, mięta.

 Mirela Kazuś-Barańska - Polska - Stary Hangar - "Passion"

Mirela rozpoczęła swój seans w sukni wieczorowej i szpilkach. 

W pewnym momencie seansu suknia wieczorowa zniknęła i zobaczyliśmy Mirelę w króciutkiej bluzeczce i króciutkiej spódniczce. Było to zaskakujące. A jeszcze większą niespodzianką był taniec w świetle stroboskopowym wykonany przez Mirelę.

Mirela porwała publiczność zarówno tańcem, jak i dobrym machaniem ręcznikami.

Przy wyjściu z sauny na każdego uczestnika czekał kubek zimniutkiego soku z marakuji.

Użyte zapachy: róża z owocami, marakuja.

 

 Farid Atai - Afganistan - "Boxing legends"

Farid zamienił saunę w ring bokserski. Jego występ był pokazem wielkiej sprawności fizycznej. Wskakiwanie na piec widziałem już wcześniej, ale pompki na rozgrzanym piecu robiły duże wrażenie. W trakcie seansu było bardzo gorąco. Farid zaprezentował różne techniki machania ręcznikiem. Muszę przyznać, że mało kto macha ręcznikiem tak energicznie jak Farid.

 

 

 

 Marcin Ciesielski - Polska - Termy Maltańskie - "Taniec z gwiazdami"

Pomysłem Marcina było rozprowadzanie powietrza po saunie w rytmie różnych tańców zaczerpniętych wprost z telewizyjnego Tańca z Gwiazdami. Marcin zatańczył walca angielskiego, salsę, czaczę i paso doble.

Użyty zapach: rabarbar.

 

 Maciej Zaczyk - Polska - Hotel Piwniczna - "Letnie popołudnie w sadzie"

Maciej wprowadził nas w nastrój panujący w sadzie owocowym w Beskidzie Sądeckim. Zaprezentował bardzo dużo machania i co ważne, bardzo efektywnego. Seans był bardzo spójny i w każdym detalu powiązany z tematem. Nawet wachlarze, których używał Maciej, wykonane były z gałęzi drzew. 

Użyte zapachy: czereśnia, gruszka, jabłko.

 Janos Zelenak - Węgry - "The fantastic four season with Shrek in the sauna"

 Janos przyszedł do sauny z pluszowym Shrekiem. Shrek usiadł na ławce i przez cały seans prowadził dialog z saunamistrzem. Janos postawił totalnie na rozbawienie publiczności, zapominając niemalże o machaniu ręcznikiem. Zamiast tego przebierał się i tańczył zachęcając do zabawy publiczność.

 

 Sebastian Grabowski - Polska - Aquadrom - "Truposz"

 Przed rozpoczęciem występu Sebastiana otrzymaliśmy informację, że uczy się on zawodu saunamistrza dopiero od dwóch miesięcy. Okazało się, że to wystarczy, żeby osiągnąć bardzo dobrą technikę machania ręcznikiem. Po takiej zapowiedzi byłem mocno zaskoczony wysokimi umiejętnościami Sebastiana. Machał bardzo dużo i w dodatku nie miał żadnych problemów z kondycją. Moim zdaniem Sebastian zapewnił najlepsze rozprowadzenie powietrza po saunie spośród wszystkich jego poprzedników.

Użyte zapachy: bergamotka, bambus.

 Jiri Sonntag - Czechy - "Celtic mystery tale"

 Występ Czecha był dobrze dopracowany pod względem powiązania seansu z tematem. Jego strój Celta był kompletny, ponadto użył wielu tematycznych rekwizytów: rogi zwierząt jako naczynia do polewania pieca, ręcznie robiona drewniana łyżka czy ręcznie robione wiadro. Techniki machania ręcznikiem były niewyszukane. Jiri zaskoczył w pewnym momencie wszystkich rozkładając ogromny wachlarz, tak wielki, że ledwo mieścił się w Świątyni Saturna.

Użyty zapach: eukaliptus.

 

 Dorota Pogorzelska - Polska - Saunamaniacy - "Crystal"

Dorota postawiła na zabawę. Ubrana była w odblaskowe spodnie, białą koszulkę pomalowaną w kolorowe ciapki i okulary przeciwsłonczene. 

Seans odbywał się przy muzyce tanecznej. Było więc radośnie i ciepło, bo Dorota mocno wachlowała publiczność doprowadzając siebie na skraj wyczerpania.

Użyte zapachy: czerwone owoce, amol, trawa cytrynowa.

Tomek Dziurzyński - Polska - Hotel Piwniczna - "Piwniczańskie uderzenie"

 Ten seans zaczął się w sposób wyjątkowy. Ludzie zostali przyciągnięci do sauny dźwiękami muzyki. Przed Świątynią Saturna koncertowała góralska kapela. Saunamistrz Tomek wszedł do sauny ze skrzynką śliwowicy. Śliwowica okazała się być substancją wylewaną na piec. Pierwsze polanie - 2 butelki, drugie polanie - 4 butelki, trzecie polanie - 6 butelek śliwowicy wylanych na rozgrzany piec. Do machania Tomkowi posłużyła zwierzęca skóra.

 

Maciej Pawlikowski - Polska - Terma Białka - "Relax"

Seans rozpoczął się w całkowitej ciemności. Gdy zapaliło się światło zobaczyliśmy saunamistrza ubranego od czubka głowy do stóp na czarno. Oprócz ręczników Maciej użył do machania wielkich liści splecionych z wikliny. 

Użyty zapach: mięta.

Jiri Zakovsky - Czechy - "Ritual of eternal fire"

 Ostatni mistrzowski seans tego dnia prowadzony był przez diabła. Jiri był świetnie ucharakteryzowany. Myślę, że miał koloryzujące soczewki kontaktowe, bo jego oczy były niesamowicie czarne i przerażające. Było strasznie. Seans zawierał sporo gry aktorskiej, ale jednocześnie nie brakowało rozprowadzania powietrza po saunie. Machania było dużo i było ono skuteczne. Jiri zapewnił publiczności dobre i mocne podgrzanie.

 

 

Autor: 

Krzysiek dla poprawnesaunowanie.pl 

Qsku dla poprawnesaunowanie.pl  

Zdjęcia: 

Ryszard Rak  (fotorak.com.pl)             

Krzysiek  

 

 

 

 

Finały indywidualne 

 

Finał indywidualnych Miedzynarodowych Mistrzostw Świata Saunamistrzów rozpocząłem od przywitania z wszystkimi znajomymi poprawnesaunowanie.pl 

Zasiadłem w loży dla mediów i w oczekiwaniu na pierwszy seans, zacząłem przygotowania do relacji na żywo z sobotnich występów finalistów.

 

Po oficjalnych otwarciu przez Pana Leszka i Gerharda rozpoczęły się igrzyska..

Jiri Zakovski - Czechy - Ritual of eternal fire

Jiri rozpoczął finały w sobotni poranek rozgrzewając wszystkich swym płomiennym seansem. Ciekawe esencje zapachowe, ananas, herbata, drzewo sandałowe. Świetny strój, dodatkowym utrudnienime w machaniu recznikiem był róg na czole zawodnika. Bardzo kompletny seans, wszystko się zgadzało, było ciepło i widowiskowo. Pod koniec seansu troszkę opadł z sił, ale nie zaburzyło to odbioru seansu. 

 

Łukasz Dłużniewski - Polska - SKY Fittness Academy - 2Dimonn

Seans w klimatach muzyki dub mimo małych problemów technicznych na początku, na szczęście nie wybiły one z rytmu saunamistrza, Łukasz zabrał nas na lot w kosmos. Jak zwykle kocie ruchy saunamistrza wprawiły wszystkich w zachwyt. Było gorąco, bardo dobry seans bez dodatkowych efektów specjalnych. Łukasz skupił się na dogrzaniu saunowiczów.

Rene Kowatsch - Niemcy - "The Shaman"

Rene w kompletnym stroju szamana zaprezentował bardzo spokojny, spirytystyczny seans. Ciekawe zapachy, brzoza, pomarańcza, dźwięki natury, deszcz, burza, szum lasu. Bardzo fajny spektakl, brakowało trochę ręcznika, były za to witki którymi Szaman symulował deszcz. Przez większość seansu, temperatura nie była zbyt wysoka, Saunamistrz w pełnym i wyglądającym na dość szczelne umundurowaniu, nie miał lekko, co było po nim widać. Pod koniec seansu pomógł sobie trochę otwierając drzwi i wylewając kubeł wody, co uczyniło końcówkę seansu bardzo gorącą. Podsumowując bardzo fajne przedstawienie ale trochę mało pracy saunamistrzowskiej.

 

Mateusz Kupiński - Polska - Nemo - "Oxygen 2214"

Najmłodszy Saunamistrz na zawodach dał czadu. Na razie najgorętszy seans finałowy. Mateusz zabrał nas na kolonię ziemską w przyszłości, gdzie miał za zadanie rozgrzać kolonistów z powodu awarii ogrzewania. Oj udało mu się to bezsprzecznie, publiczność szalała. Oprawa audiowizualna na wysokim poziomie. Ciekły azot, lasery, ciekawy zapach, mięta pieprzowa z truskawką. Nic dodać nic ująć, murowane podium.

Zbyszek Owczarek - Polska - SKY Fitness Academy - "Khal Drogo"

Zbyszek zaprezentował po raz drugi swój seans z kwalifikacji. Bardzo dobra charakteryzacja, klimatyczna i pasująca muzyka z Gry o Tron, świetna technika Saunamistrza. Seans mniej teatralny, ale nastawiony na porządne oldschoolowe machanie ręcznikami. Zbyszek dogrzał wszystkich odpowiednio i nie pominął nikogo przy podmuchach ciepła. Zapachy też bardzo ciekawie, czarna ziemia, mięta tygrysia i sauna dymna.

 

Paweł Gimza - Polska - Fittness Academy Kraków - "Heaven and Hell"

Paweł zabrał nas do odmiennych stanów świadomości jakimi są niebo i piekło. Przy wejściu podzieleni zostaliśmy na niebo i piekło otrzymując kolorowe fluorescencyjne pałeczki. Nie wiem jak w niebie ale w piekle było gorąco, może nie piekielnie, albo przywykłem już zbytnio do gorąca ale przyjemnie. Technika Saunamistrza stoi na wysokim poziomie, był to po raz kolejny bardzo fajny porządny aufguss. Fittness Academy z całej Polski przywiozło na Mistrzostwa naprawdę mocną ekipę.

Sabine Quaschning - Niemcy - "The Amazon"

Sabine ponownie zaprezentowała swój seans z kwalifikacji i podgrzewała atmosferę jako Amazonka. Seans bardzo atrakcyjny, Saunamistrzyni pełna gracji poruszała się po saunie i nie wychodziła z roli. Pełna uśmiechu, od początku do końca prowadziła seans, nie było tu miejsca na żadne pomyłki, pełna synchronizacja z muzyką (Two Steps From Hell), wszystko pieczołowicie przygotowane. Na początku było trochę mało ręcznika, ale pod koniec dała czadu wachlarzami. W powietrzu unosił się zapach lawendy i cytryny a czadowa muzyka dopełniała seans. Nie był to może najlepszy technicznie show, ale niebywałe show poruszającej się z gracją Sabine.

 

Daniel Bułka - Polska - Termy Rzymskie - "Herkules"

Najgorętszy seans dnia, Daniel, grecki półbóg, zabrał nas na swoją wyprawę, machając w szaleńczym tempie wachlarzem, ręcznikami i flagą. Saunamistrz wczuł się świetnie w swoją rolę, od początku do końca w niej pozostał. Bardzo dobre zgranie z muzyką. Samo show zostało już opisane w relacji z kwalifikacji, więc nie będę sie rozpisywać. Myślę że Daniel obronił swój zeszłoroczny tytuł wicemistrza i jeden z pucharów na pewno zostanie u gospodarzy.

Felix Reschke - Niemcy - "Let me entertain you"

Seans Felixa nastawiony był na rozrywkę, niestety mało w tym seansie było pracy saunamistrzowskiej. Była za to bardzo fajna, rozrywkowa muzyka, głównie kawałki Robbiego Williamsa  Jak na razie najsłabszy pod względem techniki, brakowało również temperatury, albo siedząc na ostatniej półce już straciłem czucie. Nie można odmówić temu Saunamistrzowi jednego, ma duszę wodzireja, kobietom mógł się też podobać striptiz naszego niemieckiego kolegi, ale patrząc na pozostałe seanse, poziom jest tak wysoki, że Felix raczej powinien uplasować się na końcu stawki. 

 

Janina Lindner - Niemcy - "Agent J."

Agentka Janina pokazała świetne aktorskie show. Kolejny przykład teatru Satama, niestety z początku było więcej gry aktorskiej, niż machania ale pod koniec proporcje się wyrównały. Temperatura była średnia, nie za ciepło, ale też nie zmarzłem. Ciekawym fragmentem seansu była żonglerka lodowymi kulami, ale ten fragment niestety nie wyszedł Saunamistrzyni. Bardzo fajne zapachy, pomarańcza i mięta pieprzowa, ale ja lubię cytrusy, więc to możę być mało obiektywne.

Iza Żołądź - Polska - SKY Fittness Academy - "Pozytywka"

Iza jak można było przypuszczać powaliła na kolana swoim seansem. Świetnie przygotowany seans, strój, gracja, muzyka (skrzypce i pioruny mnie porwały), zapachy(pistacja, czarna ziemia z lotosem i rokitnik). Zeszłoroczna Mistrzyni Polski nie zwolniła tempa nawet na chwilę, dogrzała saunę odpowiednio i do końca nie było po niej widać zmęczenia, jej ruchy cały czas były lekkie, a podmuchy wydajne. Kolejny faworyt do dzisiejszego pucharu.

 

Farid Atai - Afganistan - "Prince of Persia"

Mistrzowski seans Farida o Księciu Persji oczywiście musiał porwać wszystkich, to show jedyne w swoim rodzaju. Miałem okazję obserwować już ten pokaz na występach Satamy w Termach, moim subiektywnym zdaniem wtedy wypadł lepiej. Farid oczywiście jak zwykle w teatralnym stylu wykonał poprawnie całe swoje show, ponownie zdobył sztylet, ale chyba troszkę zbyt dużo wody poszło na piec8, i zrobiło się przez chwilę piekielnie gorąco. Saunamistrz chyba też nie do końca wytrzymał do końca w tej temperaturze, bo zwolnił swe niebywale szybkie machnięcia ręcznikiem i nie pokazał akrobacji z których słynie.

 

Sędziowie poszli teraz na naradę, czekamy z niecierpliwością na wyniki!
 
Na szybko wyniki:

Tytuł Międzynarodowego Mistrza Polski Saunamistrzów 2014 
Miejsce 1 - Iza Żołądź
Miejsce 2 - Daniel Bułka 
Miejsce 3 - Sabine Quaschning

Tytuł Mistrza Polski Saunamistrzów 2014 
Miejsce 1 - Iza Żołądź
Miejsce 2 - Daniel Bułka 
Miejsce 3 - Zbyszek Owczarek
 
Sabine oddała swój bilet do Bussloo i w zamian pojedzie Zbyszek Owczarek. Czyli nasz kraj na Mistrzostwach Aufguss WM w Holandii reprezentować będą Iza, Daniel oraz Zbyszek. Gratulacje!!!
 
1. Iza Żołądź - SKY Fitness Academy Wrocław
2. Daniel Bułka - Termy Rzymskie Czeladź
3. Sabine Quaschning - Niemcy
4. Zbyszek Owczarek - SKY Fitness Academy Wrocław
5. Janina Lindner - Niemcy
6. Farid Atai - Afganistan
7. Felix Reschke - Niemcy
8. Jiri Zakovsky - Czechy
9. Mateusz Kupiński - Nemo Dąbrowa Górnicza 
10. Rene Kowatsch - Niemcy
11. Paweł Gimza - Fitness Academy Kraków
12. Łukasz Dłużniewski - SKY Fitness Academy Wrocław
13. Iza Krupa - Termy Rzymskie Czeladź
14. Mirela Kazuś-Barańska - Stary Hangar Gliwice
15. Maciej Zaczyk - Hotel Piwniczna
16. Marcin Ciesielski - Termy Maltańskie Poznań
17. Maciej Pawlikowski - Terma Białka
18. Jiri Sonntag - Czechy
19. Zsolt Szolari - Węgry
20. Dorota Pogorzelska - Saunamaniacy
21. Adrianna Kacała - Aquadrom Ruda Śląska
22. Tomek Dziurzyński - Hotel Piwniczna
23. Damian Rurarz - Hotel Binkowski
24. Sebastian Grabowski - Aquadrom Ruda Śląska
25. Tomasz Księżycki - SPA Zakrzówek Kraków
26. Przemysław Półtorak - Terma Białka
27. Janos Zelenak - Węgry
28. Diana Dombo - Węgry
29. Marcin Wardzała - Wrocławskie Centrum SPA
 
Przed ogłoszeniem wyników miałem jeszcze okazję uczestniczyć w seansie Sebastiana Dziurskiego, który brał udział w konkurencji Saunamistrz Publiczności, puchar w dniu dzisiejszym zdobył jednak Dawid Wąsowicz.
 
Rzutem na taśmę, przed samymi wynikami, swój seans prezentował również jeden z jurorów Ong Lay Pang. Był to bardzo ciekawy seans pod tytułem Jing Jang. Saunamistrz prezentował ciekawe techniki, jak machanie ręcznikiem jednym palcem. Był to niepowtarzalny, relaksujący i wyciszający seans. Szacun dla 80-cio letniego Saunamistrza, pod koniec otwarciem drzwi i kontynuowaniem w otwartej saunie, uratował wiele osób przed ucieczką.
 
Po ogłoszeniu wyników rozpoczęła sie pokazem sztucznych ogni i pieczonym prosiakiem Mistrzowska Noc Saunowa, której główną atrakcją są dzisiejsi Mistrzowie Sauny.
 
Przed chwilą Zbyszek jeszcze raz powtórzył swój mistrzowski seans, był pełen luz, pokazał że zasłużył na tytuł. Noc saunowa trwa, dyskoteka na całego, teraz swój seans powtarza Daniel.
 
Niespodzianka przygotowana przez Satamę. Niesamowity, spontaniczny seans na osiem !! rąk. Czworo zawodników Satamy, Farid, Felix, Sabine i Janina pokazali się z najlepszej strony. Każdy zaprezentował swoje najmocniejsze atuty. Niepowtarzalna okazja do obejrzenia aż czterech Saunamistrzów w seansie którego nie da sie powtórzyć. Żałujcie że Was tutaj nie ma!!!
 
Pomiędzy seansami Disco !!! Jak siębawią Saunamistrzowie i Saunowicze?
 
{gallery}discommps{/gallery}
 
Kolejny Mistrzowski seans, Mateusz pokazał ponownie swój kwalifikacyjny seans "Maska", wyszedł mu lepiej niż finałowy, pełen luz. Zabawa w saunie jaką zafunodwał nam ten najmłodszy na zawodach Saunamistrz nie odstawała od tej na parkiecie.
 
Jiri Zakovsky ten obłędny Saunamistrz pokazał nam przed chwilą swój kolejny niesamowity seans "Path of the warrior" , ten człowiek ma tyle pozytywnej energii, że starczyło by do obdzielenia kilku Saunamistrzów. To chyba pierwszy człowiek który użył tarch do rozprowadzania ciepłego powietrza. Schapeau bas !!!
 
Ostatni seans nocy saunowej poprowadziła Iza, dwukrotna Mistrzyni Międzynarodowych Mistrzostw Polski Saunamistrzów 2014
 
Autor: Marcin dla poprawnesaunowanie.pl 
Zdjęcia: Ryszard Rak (fotorak.com.pl)
            Zbyszek - Saunaporadnik (http://sauna.wloka.pl/)
          
 

Finały grupowe

 

     Ostatni dzień zmagań to Drużynowe Mistrzostwa Polski. Sauna mistrzowie, walczyli o miejsce w dwóch kategoriach: Polskiej i Międzynarodowej Polskiej.Wszyscy już nieco zmęczeni po trzech dniach i po wczorajszej Mistrzowskiej Nocy Saunowej, ale to nie oznaczało, że poziom będzie niższy.Kategoria drużynowa ma większe pole do popisu, lecz wymaga dużo więcej przygotowań, za rozsynchronizowany seans, za brak współpracy w drużynie nikt punktów nie przydziela. Poniżej, krótki opis tych Saunamistrzów, którzy tego dnia odważyli się podjąć to trudne wyzwanie.  

Łukasz Dłużniewski i Zbyszek Owczarek - SKY Fittness Academy "Trattoria Wratislavia"

Użyte zapachy: Pepperoni, chleb.

Dawid i Zbyszek jako Mario i Luigi wcielili się w rolę włoskich restauratorów i zabrali nas do kuchni w ich restauracji. Przynajmniej była to wersja restauracji według ich pomysłu. Przebrani za kucharzy postanowili przygotować pizze i makaron – włoskie specjały. Za łopatę piekarską służył liść do machania w saunie przymocowany do długiego kija. Za jego pomocą załadowali na piec Pizzę tzn. duży kawał lodu. Oboje też ubijali ciasto, w którego rolę wcieliły się ręczniki. Bardzo fajny pomysł na seans. Niestety wykonanie nie było tak dobre jak można było się spodziewać po tej dwójce sauna mistrzów. Muzyka była zbyt cicha, a samo wykonanie nie było zgrane pod pracę zespołową. Oczywiście oboje pokazali świetną technikę wachlowania, ale w konkurencji drużynowej to jest za mało na zdobycie tytułu. Myślę, że kilka prób więcej i mógłby to być seans na podium.

 

Zofia Szymańska i Dorota Drozdek - Vitalya SPA "Eye of the tiger"

Użyte zapachy: Trawa cytrynowa, Grapefruit z mango, orzech.

 W rytmie piosenki Survivor – „Eye Of The Tiger” dziewczyny rozkręciły mocno publikę. Sama piosenka to był strzał w dziesiątkę, ponieważ to mocno podwyższało część artystyczną tej ceremonii. Dziewczyny nie mają jeszcze bogatego zasobu tricków sauna mistrzowskich. Zamiast tego mają dużo zapału i bardzo dużo radości podczas przeprowadzania seansu. To było wyraźnie widać i wszyscy goście tą energię od nich odebrali. Była to bardzo dobra zabawa dla wszystkich.

Ewelina Kasica, Marcin Ciesielski i Iwona Kochman - Termy Maltańskie " Roztańczony deser"

Użyte zapachy: Pomorańcza, Tutti Frutti.

Był to pokaz taneczny w rytm muzyki z filmów Pretty woman, Dirty Dancing oraz Pulp Fiction. Marcin wcielał się w bohaterów tych filmów, był Patrykiem Swayze, Vincentem Vega, a jego koleżanki wcielały się w partnerki tych panów. Rewelacyjnie wyszedł taniec z Dirty Dancing, natomiast odegranie sceny napadu z Pulp Fiction z bardzo charakterystycznym tekstem w tej scenie (gdzie sypie się kilka przekleństw), a po tym bardzo szybkie przyspieszenie muzyczne z tej sceny. W trakcie tego przyspieszenia polanie pieca i energiczne tempo wachlowania. Na mnie zrobiło to piorunujące wrażenie. Uważam, że był to najlepszy polski zespół tego dnia. Ale to tylko moja subiektywna opinia. Całej trójce brakuje zgrania i wyćwiczenia w drużynie. Gdyby nad tym popracowali to ten seans byłby nie do pobicia.

 

Daniel Bułka, Iza Krupa - Termy Rzymskie „Passion”

Użyte zapachy: Pomarańcza i Śliwowica.

Namiętność, to temat przewodni tego seansu. Na samym wstępnie Daniel wręczył Izie bukiet kwiatów. Jak to u Izy był jej taniec, który bardzo przyjemnie się ogląda. Daniel starał się wywachlować serce u Izy, starał się jak mógł, lecz na początku Iza była dla niego nieuchwytna i broniła się swoim ręcznikiem. Jednak starania Daniela nie poszły na marne, udało mu się Izę zdobyć, ukoronowaniem tego było wciągnięcie Izy na piec, na którym stał Daniel. Seans był bardzo gorący, wszyscy wyszli dogrzani i zadowoleni. Mi brakowało tylko wachlarza w rękach Daniela. Przydałoby się tylko tej parze więcej zgrania i dbania o szczegóły, tak jak to robią drużyny z Satamy. Kolejne ich występy są we Wrześniu i czeka ich wiele pracy, liczymy na to, że przywiozą medal.

Przemysław Półtorak, Maciej Pawlikowski - Terma Białka "Night Dreaming"

Użyte zapachy: Mandarynka, Cytryna, Rabarbar.

Jak sami powiedzieli odgrywają sceny z marzeń sennych. Przemek był w śnie Macieja, a Maciej w śnie Przemka.

 Chłopaki z Termy Białki postawili w tym seansie na bardzo dobrą robotę sauna mistrzowską. Nie było u nich zbyt dużo gry aktorskiej. Za to włożyli wiele sił w wachlowanie i rozprowadzenie gorącej pary. Mi ten seans bardzo się podobał, to był seans na który mógłbym chodzić co dzień. Był bardzo spokojny i relaksujący, dużo powiewów powietrza w widownie. To jest taki seans, na który z chęcią chodzi się do saun, niestety samo show na tym ucierpiało.

 

Janine Lindner,Sabine Quaschning - Niemcy "White Witches"

Użyte zapachy: Cytrusy, pieprz z miętą.

Był te seans wręcz idealny, nic dodać nic ująć. Dziewczyny wywalczyły nim pierwsze miejsce. Jestem przekonany, że zdania nie były podzielone wśród Jury, publika bez dłuższego namysłu głosowała właśnie na tą parę.

Głównymi atutami Janiny i Sabine była wręcz idealna synchronizacja z muzyką jak i z partnerką z duetu. W tym seansie nie było ruchów nie na miejscu. Każda zmiana osoby machającej była przez tą drugą osobę odprowadzana cały czas machając ręcznikiem, obie dziewczyny idealnie się wyczuwały, robiły wiele rzeczy synchronicznie. Miało się wrażenie, że nie było ani jednej sekundy, która nie była przez nich przemyślana. Wszyscy wręcz oniemieli z wrażenia. Zasłużone pierwsze miejsce.

 Sam seans był spokojny, relaksacyjny, dziewczyny ubrane w biel pląsały po saunie lekko jak wiatr. Na seansie w powietrzu latały chochle i ręczniki, dziewczyny wymieniały się tymi atrybutami rzucając je do siebie, było to bardzo widowiskowe. Polecam wszystkim ich seanse.

Felix Reschke, Farid Atai - Niemcy "Highlander'

Ten seans zdobył drugie miejsce w kwalifikacji międzynarodowej. W 100% zasłużenie. Ponownie ekipa z Satamy udowodniła, że w drużynie nie mają sobie równych. Widać było, że ich seanse są wyjątkowo zsynchronizowane i przemyślane. Dużo czasu musieli włożyć w treningi było to widać niemal na każdym kroku.

 Felix i Farid w kiltach góralskich rozgrzali saunę do wysokiej temperatury co zachwyciło wszystkich gości. Na początku bardzo spokojnie by potem w bardzo energiczny sposób pokazać mistrzostwo rzemiosła sauna mistrzowskiego. Seans ten bardzo wszystkim się podobał. Owacjom nie było końca.

 

Iza Żołądź, Patrycja Łapeta, Natalia Zawadzka - SKY Fittness Academy "Dream Girls"

Użyte zapachy: Kawa, Czekolada z maliną.

Dziewczyny zdobyły tym seansem pierwsze miejsce w rywalizacji polskiej.

Seans był wyjątkowy pod kątem charakteryzacji i muzyki. Dziewczyny bardzo dobrze wcieliły się w rolę popkultury amerykańskiej lat 60-tych. Sposób poruszania się i gra aktorska pozwalały przenieść się w tę epokę. Do tego sposób machania w trakcie ruchów tanecznych do muzyki Lolly Pop. Wszystko to sprawiło, że publiczność była zachwycona. Same dziewczyny bardzo dobrze się bawiły, była to w końcu prywatka w gronie znajomych przy dźwiękach zakazanej muzyki. 

 

Mamy już wyniki w Konkurencji Drużynowej. Puchary i nagrody rozdał Starosta Będziński. Wszystkim Zawodnikom dziękujemy, a Zwycięzcom gratulujemy. 

1. Międzynarodowi Drużynowi Mistrzowie Polski SaunamistrzówJANINA LINDNER i SABINE QUASCHNING - Niemcy

2. Międzynarodowi Drużynowi V-ce Mistrzowie Polski Saunamistrzów FELIX RESCHKE i FARID ATAI - Niemcy

3. Międzynarodowi Drużynowi II V-ce Mistrzowie Polski Saunamistrzów PATRYCJA ŁAPETA, IZA ŻOŁĄDŹ i NATALIA ZAWADZKA - Sky Tower 

1. Mistrzowie Polski Saunamistrzów PATRYCJA ŁAPETA, IZA ŻOŁĄDŹ i NATALIA ZAWADZKA - Sky Tower

2. V-ce Mistrzowie Polski Saunamistrzów DANIEL BUŁKA i IZA KRUPA - Termy Rzymskie

3. II V-ce Mistrzowie Polski Saunamistrzów ŁUKASZ DŁUŻNIEWSKI i ZBYSZEK OWCZAREK  

Podsumowując całe mistrzostwa, można śmiało powiedzieć, że były to cztery wspaniałe i magiczne dni. Poziom seansów był bardzo zróżnicowany, każdy znalazł coś dla siebie. Włożono mnóstwo pracy w przygotowania, wszystko było dopięte na ostatni guzik. Organizacyjnie była to impreza, która nie miała niczego do zarzucenia. Wspaniałe nagłośnienie specjalnie na tą imrezę, na zewnątrz sauny przekazywano obraz z kamery, dla tych, którzy nie mogli być na seansie. Jasny i przejrzysty sposób głosowania. Brak kolejek przed seansami. Jasne zasady uczestnictwa dla sauna mistrzów. Wszystko to sprawiło, że atmosfera była wyjątkowa i wszyscy czuliśmy się tam bardzo dobrze.Czekamy z niecierpliwością na kolejną imprezę. Ekipa poprawnego saunowania na pewno na niej będzie i zda z niej relację.Dziękujemy wszystkim Saunamistrzom, Organizatorom i współtworzącym to wspaniałe wydarzenie

Autor: Krzysiek dla poprawnesaunowanie.pl  

Najbliższe imprezy saunowe

Członkowie wspierający

Termy Maltańskie
Studio Sante
Aquapark FALA
destresso
Blue Diamond Hotel Active SPA
Chochołowskie termy

Partnerstwo medialne

28,15,0,50,1
165,2000,60,1,2000,5000,15,2000
70,300,1,70,12,25,50,1,70,12,1,50,1,1,1,5000
Silesian Towel Fight 6
O Patronacie
Silesian Towel Fight 5
O Patronacie
Silesian Towel Fight 4
O Patronacie
Sauna Cup 2016
O Patronacie
SaunaFest
O Patronacie
Silesian Towel Fight 3
O Patronacie
Sauna Cup 2015
O Patronacie
MMPS 2015
O Patronacie

Polskie Towarzystwo Saunowe zrzesza następujące społeczności:

32,0,1,30,1
500,500,60,1,3000,5000,25,800
90,300,1,70,12,30,50,1,70,12,1,50,1,1,1,5000
poprawnesaunowanie.pl
poprawnesaunowanie.pl
Przejdź do strony
Kultura Saunowania
Kultura Saunowania
Przejdź do strony
Majtki w Saunie Uwierają
Karuzela Saunowa
Karuzela Saunowa
Przejdź do strony
Sauna Poradnik
sauna poradnik
Przejdź do strony