Ulotka "Zasady poprawnego korzystania z sauny"

Posty: 17 • Strona 1 z 21, 2

Ulotka "Zasady poprawnego korzystania z sauny"

Postprzez Wojciech Pachocki » 1 gru 2014, o 17:01

Wczoraj poszedłem wypocząć w saunie przybasenowej. Regulamin części saunowej jest OK, jednak mam wrażenie, że mało kto go czyta, a ci co czytają i tak nie znajdują tam wskazówek, czemu sauna służy.
Gdzie mają się tego dowiedzieć?
Saunę co jakiś czas odwiedza ratownik, sprawdzając czy nikt nie łamie regulaminu. Właściwie powinienem napisać "sprawdzając", bo pobieżny rzut oka do ciemnawego pomieszczenia nie pozwala na zauważenie nóg opartych bezpośrednio o deski, kałuży potu na siedzisku poniżej itp. Wydaje mi się, że sprawdza tylko, czy nikt nie zasłabł. Dobre i to...
To nie pierwsza moja wizyta w tej saunie. Ze smutkiem widzę, że po roku pachnący nowością przybytek szarzeje, nabiera przykrego zapachu, mimo całkiem sensownego regulaminu!
Przyczynę widzę tylko jedną: ani goście, ani gospodarze obiektu nie wiedzą, skąd się różne obostrzenia w regulaminie biorą. A już zupełnie mało kto wie, dlaczego do sauny wchodzić bez stroju, będąc czystym i suchym, dlaczego siadać całym ciałem na ręczniku (wciąż słyszę jednego z gości: "i tak wyschnie", czy innego: "ja tam się nie brzydzę i ręcznika podkładać nie muszę"), dlaczego nie lać wody na piec tylko dlatego, że obok stoi cebrzyk.

Tu koniec przydługiego wstępu.

Uważam, że PTS powinno rozpropagować ulotki zawierające:
a) zasady najkorzystniejszego dla naszego zdrowia korzystania z sauny,
b) praktyczne porady (co ze sobą zabrać, jak się zachować w saunie),
c) jak się przygotować do sauny (nie jeść za dużo, nie przemęczyć się) i jak pobyt w saunarium zakończyć (np. unormować temperaturę ciała),
d) kim jest saunamistrz i na czym polegają naparzania/napary/aufgussy/ceremonie*,
e) zasady dobrego zachowania w saunie (i w saunarium).

Jedna wersja takich ulotek powinna być dla gospodarzy, druga dla gości.

Obecnie największą popularnością cieszy się dokument "Zasady poprawnego korzystania z sauny" opracowany przez Polski Związek Saunowy ( www.pzs.org.pl ). To dobry punkt wyjścia. Może da się z tą organizacją dogadać i nie trzeba będzie wyważać otwartych drzwi?

Jednocześnie proponuję, aby członkowie PTS - po opracowaniu i wydrukowaniu ulotek - podjęli się dostarczenia ich do obiektów saunowych i służenia radą gospodarzom takich obiektów. Pewnie powinno być to poprzedzone akcją informacyjną PTS (mail do obiektu, po czym wizyta członka PTS w obiekcie na pozytywną reakcje na taki mail).

Postprzez Marcin » 1 gru 2014, o 22:13

Pracujemy nad taką ulotka juz od jakiegoś czasu. Aktualnie szukamy kogoś kto rozrysuje nam obrazkowa instrukcję.

Postprzez Wojciech Pachocki » 2 gru 2014, o 09:32

Marcin, przyślij projekt bez obrazków (z opisami w miejscu obrazków). Może znam kogoś, kto ładnie to narysuje.

Postprzez Marcin » 3 gru 2014, o 21:05

Mój projekt nad którym dyskutowaliśmy z wstępnymi poprawkami dostępny jest pod tym linkiem https://www.dropbox.com/s/4s3nvr8y196my ... .docx?dl=0
Sugeruję pobrać, bo w przeglądarce wygląda kiepsko.
Mamy teraz okazję niedrogiego wydruku 5000 ulotek ale nie mamy niestety grafika który rozrysuje obrazki do tej ulotki, więc musimy czekać. Jeśli udało by Ci się znaleźć kogoś kto nam to zafunduje lub wykona za darmo, ew. po kosztach to będziemy wdzięczni.

Postprzez Wojciech Pachocki » 11 gru 2014, o 22:04

Długo czekałem na mojego grafika (moją graficzkę?), ale podesłała próbkę. Bardzo mi się podoba. W jakiej postaci ma to przygotować, aby przedstawić do Waszej akceptacji i ewentualnie dalszego wykorzystania?

Postprzez Wojciech Pachocki » 11 gru 2014, o 22:20

Czy obrazki mają być kolorowe, czy czarno-białe?
Jak je przesłać (na razie mam dwie próbki w telefonie)?

Mam też uwagi do tekstu (interpunkcji). Czy mogę po prostu tutaj je przedstawić?

Postprzez Marcin » 11 gru 2014, o 22:45

Wojtku prześlij dowolnie najlepiej kolorowe może być na maila ptsu lub załączone tutaj. Co do tekstu to jak najbardziej się zgadzam to była wstępna propozycja. Do druku potrzebujemy pliku graficznego w jak najlepszej jakości

Postprzez Wojciech Pachocki » 11 gru 2014, o 22:47

OK. Przekażę.
Propozycję zmian w tekście przesłałem na priv.

Postprzez Wojciech Pachocki » 11 gru 2014, o 23:13

Na biuro@saunowe.pl przesłałem wstępne szkice. Mnie ujęły :-)

Postprzez mariusz.górski » 12 gru 2014, o 00:34

Ok, dzięki ;)

Wysłane z mojego GT-P3100 przy użyciu Tapatalka
Wszystko inne jest niepotrzebne, z wyjątkiem sauny. (Kaikki muu on turhaa, paitsi saunominen.)
mariusz.górski

Dołączył(a): 17 maja 2014, o 13:03
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Posty: 17 • Strona 1 z 21, 2